Tipy jak uspořádat skvělý teambuilding: posilněte týmového ducha a zlepšete spolupráci
- Roman Edr
- 9. 12. 2024
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 19. 4.

Teambuilding je skvělým nástrojem pro posílení vztahů mezi kolegy, zlepšení komunikace a zvýšení motivace. Aby byl ale teambuilding skutečně efektivní, je důležité pečlivě a včas ho naplánovat a vybrat aktivity, které budou bavit většinu účastníků. Pojďme se spolu podívat na několik tipů, jak vytvořit nezapomenutelný a úspěšný teambuilding.
1. Jasně si definujte cíl teambuildingu
Před samotným plánováním si ujasněte, čeho chcete teambuildingem dosáhnout. Má jít o posílení spolupráce, zlepšení komunikace, budování důvěry nebo „jen“ o zábavu a odreagování se od pracovního stresu? Pokud si správně stanovíte cíl, dokážete pak lépe vybrat správné aktivity a zaměřit program na to, co váš tým skutečně potřebuje a co by si skutečně užil.
Náš tip: Zapojte do přípravy teambuildingu i některé kolegy. Budou se cítit daleko více součástí celého procesu a raději se zapojí do aktivit, které pro ně chystáte.
2. Rozhodněte se, kdy je ten správný čas
Chcete mít teambuilding v létě a venku, kdy si všichni kolegové protáhnou trochu nohy nebo spíše preferujete indoor teambuilding, kde budete mít o všech zúčastněných přehled a počkáte si na zimu, kdy je i větší výběr lokalit (tedy pokud nejedete s kolegy lyžovat)? Ať je to tak nebo tak, promyslete si hlavně, jaký den si vybrat a víkendy vybírejte pouze po dohodě s účastníky. Víkendové teambuildingy, jejichž součástí není nějaký školící program, jsou totiž čistě dobrovolné a nikdo nemůže kolegy nutit k účasti.
Náš tip: Z desítek akcí, na kterých jsme byli, máme vypozorováno, že nejšťastnější jsou účastníci teambuildingů, které probíhají čtvrtek až pátek a v pátek mohou odjet dříve a začít si tak užívat i dřívější víkend. Teambuilding si tak spojí s příjemným pocitem.
3. Vyberte správné místo
Lokalita hraje klíčovou roli. Vybírejte podle typu aktivit – pro outdoorové hry a aktivity je ideální příroda, pro kreativní workshopy může posloužit klidný konferenční prostor. Důležité je, aby místo podporovalo atmosféru týmové spolupráce a zároveň nabízelo dostatek prostoru pro relaxaci.
Náš tip: Přečtěte si náš článek o doporučovaných lokalitách a vyberte si vaše místo teambuildingových snů.
4. Zvolte rozmanité aktivity
Ne každý v týmu je sportovec nebo milovník adrenalinových zážitků. Proto je dobré vybrat různorodé aktivity, aby si každý našel něco, co ho baví. Oblíbené jsou:
Přenosné indoor únikové hry, které za vámi přijedou
Outdoorové aktivity (treasure hunty okolo lokality, kde jste ubytovaní nebo které chcete poznat, lanové centrum, orientační běh)
Tvůrčí workshopy (malování, vaření, hudební workshopy)
Hry na rozvoj komunikace a důvěry
Náš tip: Udělejte si předvýběr aktivit a s tím oslovte pár kolegů, abyste získali představu, jakým směrem se vydat. Takový hobby horsing by třeba mohla být pro pár lidí zábava, ale rozhodně by se nebavili asi všichni. Stejně tak při vystoupení Heleny Vondráčkové. Nejlépe je střídat aktivity fyzické/umělecké/akční, aby se opravdu každý mohl alespoň chvíli cítit jako přínosný člen týmu.